ATRAKCJE WROCŁAWIA

Opera Wrocławska

gmach klasycystyczny, zbudowano w latach 1837 – 1841, wg planów Karla Ferdinanda Langhansa, jako siedzibę Teatru Miejskiego. Po pożarze teatru, odbudował go w latach 1866 – 1869 Karl Lüdecke. Po kolejnym pożarze w 1871 r., przebudował go w latach 1871 – 1872, Karl Schmidt.

Ratusz

uważany powszechnie za perłę gotycko – renesansowej architektury mieszczańskiej, powstał na początku XIV w. w miejscu w którym w XIII w. stał Dom Kupców.

Rynek

to jeden z najpiękniejszych w Europie historycznych rynków i – po krakowskim – największy w Polsce, symbol dawnej potęgi miasta i jego zamożności.

Uniwersytet Wrocławski

Collegium Maximum, usytuowany równolegle do koryta płynącej po jego pn. stronie Odry, tworzy mocno wydłużoną (171 m) bryłę, której oś wyznacza Brama Cesarska . Zbud. w I poł. XVIII w. w stylu barokowym. Perłami Uniwersytetu są: Aula Leopoldina i Oratorium Marianum.

Katedra św. Jana Chrzciciela

czwarta już z rzędu (…) Budowana przez ponad 500 lat (od poł. XIII w. do połowy XVIII w.) uważana jest za pierwsze dzieło gotyckie w Polsce, a jej plan oparto na wariancie klasztornego kościoła cystersów, realizowanego wówczas w Henrykowie. Jest trójnawową bazyliką. Nawy boczne otoczono wieńcem 21 kaplic i krucht. Zachodnie wieże podkreślają rangę świątyni katolickiej.

Hala Stulecia (Ludowa)

Budowla jest założona na planie koła z 4 półkolistymi absydami i składa się z dwóch niezależnych części: cylindrycznej podstawy wys. 19 m niosącej kopułę, tzn. 4 potężnych arkad (…), oraz żebrowej konstrukcji kopuły wys. 23 m, nałożonej na pierścień i spoczywającej na 32 metalowych łożyskach. (…) rozpiętość kopuły wynosi 65 m . Od 2006 r. Hala znajduje się na liście UNESCO.

Dworzec PKP

wzniesiony w latach 1855-56 był największym dworcem Wrocławia i jednocześnie jednym z największych dworców europejskich w owym czasie. Autorem projektu był Wilhelm Grapow, który nadał budowli charakter neogotycki, naśladujący angielski styl Tudorów.

Panorama Racławicka

najsłynniejsze polskie płótno batalistyczne – ponownie udostępnione publiczności 14.06.1985. Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był lwowski malarz Jan Styka, który podjął się namalowania jej wspólnie ze znanym batalistą Wojciechem Kossakiem i inn. Gigantycznych rozm. malowidło (15 x 114 m) powstało pomiędzy 08.1893 a 05.1894.

Most Grunwaldzki

najpiękniejszy we Wrocławiu, jeden z symboli miasta. Otwarto go 10.10.1910 w obecności samego cesarza Wilhelma II, dlatego początkowo nosił nazwę Kaiserbrücke, czyli most cesarski (…). Autorami tego arcydzieła sztuki inżynierskiej byli architekt Mayer i inżynier Weyrauch z Berlina, oraz K. Klimm i A. von Scholz, R. Plüddemann

Fontanna Multimedialna na Pergoli

arcydzieło nowoczesnej techniki. Prezentacje, które są połączeniem muzyki, laserów, światła i wody.

Centrum Historii Zajezdnia

fot. Marcin Jędrzejczak / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość"

Wystawa główna „Wrocław 1945-2016” opowiada historię miasta, ludzi i kultury. Ekspozycja składa się z ośmiu ułożonych chronologicznie części. Opowieść zaczyny w spokojnym miasteczku na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy zostali zmuszeni do zmierzenia się z realiami wojny, a później także przesiedleń i migracji. Wielu Polaków swój nowy dom znalazło we Wrocławiu. Ich losom poświęcona jest część „Obce miasto”. O czasach PRL-u opowiadają z kolei m.in. części „Za żelazną kurtyną” oraz „Miasto nad Odrą 1945-1980”. Odwiedzający zapoznają się m.in. z historią orędzia i pojednania polsko-niemieckiego, działalnością Radia Wolna Europa i epidemią czarnej ospy we Wrocławiu. Szczególne miejsce na wystawie zajmują losy „Solidarności” we Wrocławiu. Ekspozycja to nie tylko przedmioty wyjątkowych ludzi związanych z historią naszego miasta, np. czekan Janusza Fereńskiego, który pomógł mu we wspinaczce na Broad Peak w 1975 r., ale przede wszystkim podróż w czasie. Można odwiedzić pusty sklep mięsny z czasów PRL-u, wsiąść na rower i wziąć udział w Wyścigu Pokoju, a w czytelni zajrzeć do szuflady Tadeusza Różewicza.

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska.

Hydropolis

to ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z kilku na świecie. Na czterech tysiącach metrów kwadratowych zwiedzający znajdą 64 interaktywne instalacje zlokalizowane w ośmiu strefach tematycznych.

ZOO i Afrykarium 

Dzięki niepowtarzalnej koncepcji obiektu, Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu

KONTAKT

WROCLAW TRAVEL SERVICE Tomasz Rajch
ul. Lipowa 3,
56-410 Dobroszyce
NIP: PL 578-240-80-30
Regon 020731001

Mobile: +48 502 445 319
Mobile: +48 721 614 601
Telefon: +48 71 740 58 88
e-mail: biuro@wroclaw-travel-service.pl